Łyna w swoim początkowym biegu niczym nie przypomina wartkiej rzeki, którą znamy z Olsztyna. Leniwie meandruje przez kipiące budzącym się na wiosnę życiem trzcinowiska, gubi się w zatopionych w zieleni zbiornikach wodnych. Brzeźno Łyńskie to istny raj dla ptactwa i wszelkiej zwierzyny i początek naszej ostatniej wędrówki. Brzeźno Łyńskie to urokliwa mazurska wieś zatopiona w lesie.

Poznajcie Brzeźno Łyńskie i krainę leniwej Łyny

Jeziora Stemboj, Brzeźno i Brzezinko (od góry)

Trasa z Brzeźna Łyńskiego do Orłowa zachwyca krajobrazami

Urokliwa trasa w górę rzeki Łyny z Brzeźna Łyńskiego do Orłowa (i z powrotem) zachwyciła nas bogactwem zmieniających się krajobrazów. Biegnie przez lasy, pola, łąki, mokradła, doliną Łyny, wzdłuż brzegów jezior. W drodze towarzyszyły nam żurawie, pierwsze pszczoły i liczna leśna zwierzyna czmychająca przed nami w leśne gęstowia. A zbiorniki wodne, które widzicie na zdjęciach, to Jezioro Kiernoz Mały, Jezioro Morze, Jezioro Brzeźno, Brzezinko i Krzyż.

Okolice Brzęźna Łyńskiego

Pasieka nad jeziorem Brzezinko nieopodal Lipna Kurkowskiego

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts
Brzeźno Łyńskie - Łyna z góry

Łyna z góry

Brzeźno Łyńskie – ciekawa historia

Ciekawa jest też historia Brzeźna Łyńskiego, na którego terenie (dawna nazwa pruska Pershing) potwierdzone najstarsze ślady osadnictwa sięgają około 5,5 tys. lat wstecz. Badania archeologiczne osady ujawniły liczne zabytki ruchome, a także pozostałości domostw ziemiankowych, jam gospodarczych czy nielicznych grobów datowanych na II wiek p.n.e oraz z końca VI i początku VII wieku n.e. W czasach państwa krzyżackiego na wschód od Brzeźna Łyńskiego przebiegał szlak handlowy z Mazowszem. We wsi pozostały ślady drewnianej przeprawy przez Łynę, a około 300 m na północny-wschód od mostu, ślady krzyżackiej komory celnej. Wieś stanowiła ważną rolę również w okresie nowożytnym – na jej terenie znajdowało się kilkadziesiąt siedlisk. W XVIII wieku na terenie osady znajdowała się apteka, w XIX wieku zbudowano szkołę. Dzisiaj Brzeźno Łyńskie pełni rolę ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego dla ludności napływowej, bo ta autochtoniczna opuściła te tereny po II wojnie światowej.

Widok na zabudowę w Brzeźnie Łyńskim oraz jezioro Kiernoz

Stawy hodowlane w Brzeźnie Łyńskim

Stawy hodowlane w Brzeźnie Łyńskim

Brzeźno Łyńskie - tradycyjna zabudowa

Brzeźno Łyńskie – tradycyjna zabudowa

Polecamy wycieczkę pieszą w okolicach Brzeźna Łyńskiego

trasa ukazująca wycieczkę do Brzeźna Łyńskiego

👉Trasa 18 km. Polecamy na weekendowy wypad
Foto: Tadeusz Morysińska, Agnieszka Morysińska
Zrealizowano przy współpracy z Samorządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. 

#genWarmiiiMazur