Ponoć najważniejsze w biznesie – relacje. Jak je budować, by były trwałe, wartościowe i w efekcie przekładały się na rozwój? Tworzeniu biznesowych społeczności i grup poświęcony był czwarty tegoroczny BIZNES WIR, który zrealizowaliśmy w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Przypływ podnosi wszystkie łodzie – ta metafora padła w słowach Lechosława Chaleckiego, mentora, stratega i przedsiębiorcy z białostockiego Business Network International, którymi to nawiązał do siły klubów biznesowych. – Stoi za nimi moc, bo w jednym miejscu kumuluje się potencjał i doświadczenie wielu przedsiębiorców. Z prelegentami, ludźmi doświadczonymi w prowadzeniu grup networkingowych, szukaliśmy tropów, jak skutecznie budować sieć kontaktów, gdzie szukać wartościowych grup do wymiany myśli, ale też jakich relacji unikać.
Prowadzący debatę Michał Bartoszewicz, dyrektor kreatywny magazynu MADE IN Warmia & Mazury, ale i szkoleniowiec w zakresie zagadnień biznesowych, pytaniem otwarcia od razu wszedł w sedno: jak unikać bycia unikanym? Usłyszeliśmy przekrojowe odpowiedzi: nie inicjować relacji agresywnym marketingiem, słuchać innych z uważnością zanim samemu opowiemy o sobie, bardziej cenić jeden wartościowy kontakt, niż dziesiątki powierzchownych, nie cieszyć się, że wszystkich się zna, kiedy nikt nas nie zna, nie bać się prosić o rekomendacje.
W debacie uczestniczyli też i olsztyńscy liderzy grup, które efektywnie działają od lat: Damian Zawadzki, prezes Olsztyńskiej Grupy Wspierania Biznesu, Wojciech Łempicki, współzałożyciel Rotary Club Olsztyn Varmia oraz Sylwia Dębowska-Lenart, mentorka marketingu, która tworzy nieformalne grupy networkingowe dla kobiet. Damian Zawadzki podkreślał moc rekomendacji w relacjach biznesowych: – Na spotkaniach OGWB apelujemy do przedsiębiorców, by nie krępowali się prosić o polecenia, bo one są kluczem do rozwijania biznesu. Jako rotarianin, Wojciech Łempicki wspomniał też o aspekcie empatii i pomocy, którą cechuje się ich misja. – Pomaganie to jest ludzka natura, która wspaniale potrafi przełożyć się na budowanie zaufania w długich relacjach. Z kolei Sylwia Dębowska-Lenart zafundowała uczestnikom wykład w formie przewodnika po tworzeniu grup Mastermind, a na deser praktyczne warsztaty: Jak stworzyć i poprowadzić własną grupę? – Nasza perspektywa zawsze będzie w jakimś stopniu ograniczeniem do rozwoju, stąd w grupie, która ma podobne wyzwania, może się okazać, że w mig znajdą się gotowe rozwiązania problemów – podkreślała. – Poza tym cykliczne spotykania to też dobry lek na prokrastynację, bo to wymusza na nas określanie celów na kolejne dyskusje, a więc pracę nad sobą.
Podczas wydarzenia osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania z środków UE będą mogły uzyskać informacje na ten temat bezpośrednio od pracowników Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (PIFE). Natomiast osoby zainteresowane inwestycjami (typu greenfield i brownfield) oraz nawiązaniem kontaktów z zagranicznymi partnerami gospodarczymi, będą mogły uzyskać informacje u pracowników Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) działającego w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (COIE) tworzą specjaliści, których zadaniem jest zapewnienie profesjonalnej obsługi poprzez doradztwo w przygotowaniu inwestycji oraz nawiązywaniu kontaktów z partnerami gospodarczymi. Eksperci COIE ściśle współpracują z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. oraz Zagranicznymi Biurami Handlowymi na całym świecie
Partnerzy Wydarzenia:
- Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego Warmia i Mazury w Olsztynie
- Restauracja Przystań
Poznaj sylwetki prelegentów




Fotorelacja z wydarzenia