Letnie popołudnie w środku tygodnia. Park nad Łyną w Rusi. Kilkanaście osób w ciszy i spokoju praktykuje TAI CHI. W tym samym czasie w olsztyńskim Parku Centralnym kilka kobiet tańczy dynamiczny Taniec Życia zwany Biodanzą SRT, a nad brzegiem jeziora Ukiel grupa ludzi rozmawia o sobie i życiu uwalniając emocje, otwierając się na nowe w tzw. Kręgu Prawdy. Nie brakuje też  Shinrin yoku czyli Kąpieli Leśnych, zabawnych sportowo-edukacyjnych gier terenowych i podchodów oraz wielu innych inspirujących treningów i ćwiczeń dla każdego, w każdym wieku i o każdej profesji.

Za wszystkimi tymi bezpłatnymi i różnorodnymi wydarzeniami, które na Warmii odbywają się przez całe lato, stoją organizatorki olsztyńskiego festiwalu Baba Fest w Olszynie.

Baba Fest: zdrowie w głowie

– Lato to wspaniały czas, żeby zadbać o siebie i swoje ciało – zaznacza Aleksandra Śladowska, prowadząca zajęcia, jedna z grupy Baba Fest. – A gdy wszystko trochę zwalnia, gdy pojawia się więcej spokoju, ciepła, uważności i otwartości – warto zadbać również o swoje zdrowie w głowie, o relacje: z samym sobą i z innymi. Rok temu postawiłyśmy głównie na aktywność w plenerze i ruch. W tym roku przy współpracy i dofinansowaniu z Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022 ruszyłyśmy również z kampanią społeczną „Zadbaj o zdrowie w głowie”. Zależy nam, żeby nasz cykl „Oddycham, Dziękuję, Spaceruję” czyli najprostszy „koktajl na zdrowie” dostępny był na co dzień dla każdego.

Baba Fest: gimnastyka i tańce

Aktywne lato na Warmii z Babą Fest to różnego rodzaju bezpłatne zajęcia sportowe w ramach cyklu Jestem w Ruchu, Rodzina w Ruchu i cała Warmia w Ruchu. Pilates, joga, kajaki, rowery, golf i SUPy. Gimnastyka słowiańska i tańce. Olsztyn, Gietrzwałd, Stawiguda, Ruś, Łupstych, Gronity i długo by wymieniać.
– Zapraszamy singli, pary, całe rodziny, grupy przyjaciół – dodaje Ola. –  A w tym sezonie do bycia z nami zachęcamy również osoby dojrzałe, bo np. takie TAI CHI to praktyka szczególnie dedykowana osobom 50 +, którą w tym roku współfinansuje Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Już teraz Tai Chi cieszy się dużym powodzeniem, a lato dopiero się rozkręca. „Jest Nas więcej… w Ruchu” to nasze hasło lata i dobry zdrowy trend. Nie warto marnować lata przed telewizorem. Zwłaszcza, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie, bo rozmaite zajęcia odbywają się w różne dni tygodnia i w różnych lokalizacjach Warmii.

Szczegółowy rozkład zajęć wraz z ich opisami na stronie www.babafest.pl