Wybór źródła ciepła to jedna z najważniejszych decyzji każdego, kto jest na etapie budowy własnego domu. Firmy promują nowoczesne rozwiązania różnymi argumentami. A jakie przekonały jednego z naszych klientów do montażu pompy ciepła?

Zdecydował się pan na wymianę pieca zasilanego ekogroszkiem na powietrzną pompę ciepła. Skąd akurat taki wybór?

Blisko 10 lat temu wybudowałem dom w Dąbrówce Wielkiej. Słyszałem już wtedy o pompach ciepła, jednak w ogóle nie brałem ich pod uwagę jako potencjalne źródło ciepła. Wydawało mi się to przede wszystkim drogie rozwiązanie, nie miałem wśród znajomych nikogo, kto podzieliłby się opinią. Piec na ekogroszek i jego eksploatacja były zdecydowanie najkorzystniejsze finansowo.

Jakiś czas temu uznałem jednak, że nadszedł czas na zmiany w kontekście gospodarowania energią w moim domu. Ceny ekogroszku poszybowały w górę, podobnie zresztą jak ceny innych paliw i nośników energii. Pierwszym etapem zmian była inwestycja w instalację fotowoltaiczną. To właśnie podczas doboru instalacji zostałem zapytany, czy planuję w najbliższym czasie montaż dodatkowych odbiorników, które mogą znacznie wpłynąć na bieżące zużycie prądu. Padła wręcz sugestia, czy nie zastanawiałem się nad wymianą pieca na pompę ciepła. Zainteresowaniem się, zdecydowałem o zmianie i finał jest taki, że właśnie patrzymy teraz na… byłą kotłownię.

Zyskał pan więc przy okazji nowe pomieszczenie w domu.

Zdecydowanie tak. Zawsze był odczuwalny specyficzny zapach, do tego ciągłe zakurzenie i zapylenie pomieszczenia. Dzisiaj to pomieszczenie to nasz podręczny schowek. Czysty i estetyczny.

Ile kosztował zakup oraz montaż pompy ciepła?

Koszt całej modernizacji był niemały, bo łącznie otrzymałem faktury na około 40 tys. zł brutto. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że oprócz pompy ciepła za jednym zamachem zdecydowałem się na montaż stacji uzdatniania wody, którą zakupiłem w pakiecie właśnie z pompą.

Pozyskał pan dotację, by zminimalizować wydatki?

Tak, zakup i montaż pompy ciepła dofinansowano kwotą około 15 tys. zł brutto z programu „Czyste Powietrze”. Firma, która montowała fotowoltaikę i pompę ciepła, wzięła na siebie załatwianie wszystkich formalności.

Od kiedy użytkuje pan pompę ciepła?

Od listopada 2020 – rok użytkowania mam więc za sobą.

Patrząc na koszta ogrzewania, jak ocenia pan ten rok?

Jeśli nie miałbym instalacji fotowoltaicznej, to z pewnością moja mina nie byłaby zbyt wesoła. Mam zamontowany dodatkowy podlicznik, który pokazuje zużycie prądu samej pompy. Nie jest ono małe. Na szczęście mam też licznik, który pokazuje ilość wyprodukowanej energii przez instalację fotowoltaiczną i na szczęście oba odczyty niemalże zbilansowały się. Więc w tym roku nie poniosłem kosztu zakupu energii ani żadnego paliwa niezbędnego do ogrzania domu i wody.

Jakie są inne pozytywne aspekty wymiany źródła ciepła?

Komfort użytkowania, brak irytujących dźwięków dochodzących z kotłowni. W nocy dźwięk pracującego ślimaka podajnika pieca naprawdę potrafił być męczący. Mamy mniej zanieczyszczeń w domu. Wcześniej, bez względu na to, jak często sprzątaliśmy kotłownię, wiecznym problemem był pył, kurz i nieprzyjemny zapach. Dzisiaj tego wszystkiego nie ma.

A przede wszystkim nie muszę się w ogóle zajmować tym urządzeniem, pamiętać o zapasie ekogroszku, rozpalać pieca, uzupełniać zasobnika przy piecu i co ważne, reguluję temperaturę w domu nie ruszając się dalej niż do panelu sterowania zamontowanego w salonie. Dlatego dzisiaj już na pewno nie wróciłbym do starego, uciążliwego pieca. Jestem na etapie budowy drugiego budynku z wydzieloną częścią mieszkalną. W nim też nie mam zamiaru szukać innych rozwiązań, bo pompa ciepła pod każdym względem spełnia moje oczekiwania.

 

Rozmawiał: Jakub Selega, Obraz: archiwum Sun Invest

Więcej na temat aktualnych możliwości otrzymania wsparcia finansowego na zakup i montaż pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej w Showroomie Sun Invest – zawsze najświeższe informacje o dotacjach i ofertach na odnawialne źródła energii.

Olsztyn, ul. Towarowa 9D
(teren Agroma)

tel. 89 6167704

showroom@suninvest.pl