„Przemysł drzewno-meblarski na Warmii i Mazurach – perspektywy inteligentnej specjalizacji” – to tytuł konferencji, która odbyła się 29 października w Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji w Olsztynie. Tego dnia spotkali się przedstawiciele firm związanych z produkcją i przetwórstwem drewna, a przede wszystkim producenci mebli. Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerem konferencji była Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.

Wydarzenie objęła patronatem honorowym Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Oficjalnego otwarcia dokonali Pan Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Pan Jan Szynaka – prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i właściciel Grupy Szynaka. Gośćmi specjalnymi byli Pan Tomasz Wiktorski, manager programu Polskie Meble w Polskim Funduszu Rozwoju oraz Pan Michał Chwieduk z Agencji Rozwoju Przemysłu. Przedmiotem ich prelekcji była akceleracja branży meblarskiej oraz granty na transfer technologii. Podczas wydarzenia poruszone zostały także tematy związanie automatyzacją produkcji meblarskiej, prawami własności intelektualnej oraz z marketingiem targowym. Ponadto Dyrektor Regionu Warmińsko Mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego przedstawił możliwości finansowego wsparcia eksportu i ekspansji zagranicznej. Natomiast przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie przedstawił uczestnikom spotkania zasady korzystania z Pożyczki Inwestycyjnej z Premią.

Spotkanie, było dobrą okazją do pokazania dynamicznego rozwoju polskiego meblarstwa, które wg danych za rok 2017 r. jest już drugim producentem mebli w Europie (po Niemczech). Wyprzedziliśmy tym samym Włochów, którzy przez wiele lat stanowili dla Polski konkurencję nie do pokonania. Przemysł meblarski na Warmii i Mazurach koncentruje 1 107 podmiotów dających zatrudnienie blisko 23 tysiącom osób. Wydarzenie było doskonałą okazją do networkingu dla przedsiębiorców, reprezentantów organizacji branżowych, firm eksperckich oraz doradczych.