WIR – to akronim trzech słów: wiedza, inspiracje, relacje. Dodaliśmy do niego jeszcze BIZNES. Tak powstał cykl spotkań online do których zapraszamy gości będących inspiracją dla przedsiębiorczych ludzi. W pierwszej w tym roku edycji BIZNES WIR szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: jak na Warmii i Mazurach zbudować biznes, który działa w skali globalnej?

Jeśli zrobisz w biznesie mały krok i poniesiesz porażkę, to świętuj ją, bo wyciągniesz z niej cenną wiedzę, która nauczy cię jak dojść do dużego biznesu – przytaczamy te słowa prezesa Piotra Pętlaka, bo poniekąd obrazują charakter biznesowy firmy, którą kieruje. A jest to światowa firma. ERKO spod olsztyńskiego Jonkowa projektuje, produkuje i sprzedaje komponenty oraz podzespoły z branży elektrotechnicznej, lotniczej oraz do procesów robotyzacji i automatyzacji. Części z ERKO latają np. w samolotach Boenig, Embrair czy Airbus. Przez niemal 40 lat ta rodzinna firma rozwinęła się od małego warsztatu do światowego gracza i dzisiaj zarządzana jest przez kolejne pokolenie.

Spotkania BIZNES WIR powstały właśnie po to, byśmy przez pryzmat firm sukcesu poznawali ich tożsamość, kulturę organizacyjną, podpatrywali mechanizmy i style kierowania zespołami ludzi, z którymi możliwy jest podbój rynku.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Obok Piotra Pętlaka, gośćmi pierwszej edycji byli też Piotr Burczyk, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji w Urzędzie Marszałkowskim oraz Łukasz Kujawa, twórca i prezes marki Falken Trade. To olsztyńska firma, która stała się liczącym graczem na arenie międzynarodowej jeśli chodzi o dystrybucję dodatków funkcjonalnych do żywności. Biznes Łukasz założył jeszcze na studiach w Niemczech, a dlaczego firma błyskawicznie rozwinęła się po przeniesieniu jej do rodzinnego Olsztyna?

Staramy się wyciągać od praktyków z doświadczeniem sporo zakulisowej wiedzy. Początkowo spotkania BIZNES WIR odbywały się w formie stacjonarnej. Podczas otwartych prelekcji i wystąpień gościliśmy takie postacie jak Irena Eris czy Krzysztof Hołowczyc. Jeśli myślimy, że słynne nazwiska z łatwością zbudowały swoje biznesy, to każda z edycji BIZNES WIR pokazała ich ostre wiraże, porażki, pot i łzy. Ale też determinację, charakter i ciężką pracę. Te, często barwne opowieści, są inspiracją dla młodej generacji biznesu. 

Kiedy ograniczono możliwość spotkań na żywo, przenieśliśmy się do internetu. Podczas czterech kolejnych edycji przewijały się postacie, które świetnie potrafiły zaskoczyć rynek w wielu branżach. Wszystkie wirtualne konferencje obejrzało ponad 100 tys. internautów. Dlatego w tym roku kontynuujemy cykl, ale w odświeżonej formule – w wersji wideo podcastu. 

Już w lipcu premiera drugiego odcinka, w którym eksperci odpowiedzą na pytanie: jak stworzyć na Warmii i Mazurach wyjątkowe miejsca, które regularnie pojawiają się w czasopismach wnętrzarskich i podróżniczych, dzięki czemu okrągłym rokiem przyciągają turystów. Pokażemy nietuzinkowe pomysły na hotele, agroturystyki i pensjonaty, które mogą stać się inspiracją dla twórców kolejnych, wyjątkowych miejsc na Warmii i Mazurach.

Tekst i zdjęcia: redakcja MADE IN Warmia & Mazury

Organizator: MADE IN Warmia & Mazury

Partner: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Honorowym patronem wydarzenia jest Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

BIZNES WIR. Wiedza. Inspiracje. Relacje. 

Jako redakcja chcemy inspirować i dostarczać wiedzy, dzięki której przedsiębiorcy z Warmii i Mazur będą skuteczniej rozwijać swoje firmy. Z racji ograniczonych możliwości spotkań, BIZNES WIR przenieśliśmy do świata online. Ale właśnie dzięki dostępnym stale na platformach społecznościowych odcinkom, z serwowanej wiedzy skorzystać mogą tysiące przedsiębiorców.