KUPUJESZ MIESZKANIE, BIERZESZ KREDYT, SPRZEDAJESZ DOM… – JUŻ PRZYGNIATAJĄ CIĘ FORMALNOŚCI I NAWET NIE WIESZ, OD CZEGO ZACZĄĆ SWOJĄ WĘDRÓWKĘ PRZEZ MĘKĘ? ONI WIEDZĄ. MAŁO TEGO, LUBIĄ TO ROBIĆ.

MADE IN: W grudniu świętujecie drugie urodziny Grupy CDF*. W czym się wyspecjalizowaliście?

Paweł Buczyłko: Zaczynaliśmy osiem lat temu jako doradcy finansowi, a rozszerzyliśmy działalność o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. W jednym miejscu klient może zostać obsłużony w wielu kategoriach. Wprowadziliśmy na rynek nową jakość w postaci kompleksowości.

Sławomir Jabłonowski: Zmieniliśmy też jakość usług w pośrednictwie nieruchomościami. Wprowadziliśmy i nadal wprowadzamy nowe usługi, które do tej pory nie były na rynku widoczne: wirtualny spacer czy pokazywanie nieruchomości nagranych za pomocą dronów. Wykorzystujemy wszystkie możliwości, które daje Internet.

PB: Wykorzystujemy też takie narzędzia, jak home staging, czyli zabieg, który ma przygotować nieruchomość do wyszczególnienia jej atutów, by wyglądała lepiej, była atrakcyjniejsza dla klienta. Czasami wystarczy mieszkanie posprzątać, wynieść niepotrzebne meble, postawić kilka przyciągających wzrok gadżetów.

SJ: Dzięki temu zabiegowi można wyłączyć wrażenie zamieszkiwania przez sprzedającego. Ukrywamy prywatne elementy, by kupujący oczami wyobraźni widział już siebie w tym mieszkaniu. Często bywa tak, że mieszkanie zyskuje na wartości i sprzedaje się je za wyższą cenę.

PB: Wcześniej na portalach branżowych nie można było wrzucać np. własnych linków do wirtualnych spacerów. Po naszych interwencjach pojawiły się specjalne rubryki, gdzie można te spacery wklejać. Część portali zainteresowała się tym i zaczęła promować takie działania. Podchwyciły to inne firmy, coraz więcej jest biur, które oferują podobną jakość. Może to jeszcze nie do końca to, o co nam chodzi, ale w branży zaczyna się coś zmieniać.

A wam o co chodzi?

PB: O zmianę wizerunku pośrednika w obrocie nieruchomościami.

SJ: Jeżeli chodzi o podejście do pośrednika w obrocie nieruchomościami, to stereotyp był i jest fatalny. To nam bardzo przeszkadza. Dążymy do podejścia zachodniego, gdzie to jest faktycznie zawód zaufania publicznego. Dlatego my nie tytułujemy się agentami, wpajamy raczej ideę doradztwa.

PB: Klienci jeszcze tego nie rozumieją, a to przecież taka sama usługa jak każda inna. Płaci się za konkretną jakość. Niestety, biura same sobie zaszkodziły, zepsuły rynek. Odcinamy grubą kreską myśl, że bierzemy pieniądze za skojarzenie stron: kupującego i sprzedającego. Powoli udaje się to zmieniać.

Czyli nie bierzecie prowizji jedynie za pomoc w sprzedaży?

PB: Nasz klient od początku wie, ile środków możemy zainwestować w jego ofertę. Zamiast obietnic, są konkretne działania. Bierzemy prowizję, ale za szereg wykonanych usług, a nie za zamieszczenie ogłoszenia na Gratce. Żeby dobrze wypromować nieruchomość, często trzeba zainwestować sporo środków. My je inwestujemy.

SJ: Nasze zobowiązania wobec klienta są zapisane w umowie. Mamy wyszczególnione pozycje, które musimy zrealizować. To nie są umowy jednostronne. Chcemy działać typowo partnersko.

PB: To właśnie odróżnia nas od dużych firm korporacyjnych. Klient jest inaczej traktowany. Badamy jego problem i dajemy możliwości rozwiązania go. Chcemy, by czuł się u nas jako ten jedyny. Taka jest nasza idea.

Przez dwa lata zanotowaliście ponad 30 mln uruchomionych kredytów i kilkadziesiąt transakcji w obrocie nieruchomości. Pamiętacie tę najszybszą?

PB: Przyjechała do nas pani ze Stanów Zjednoczonych. Stanęła w biurze z torbami, bo nie miała gdzie mieszkać. Zostawiła tu cały swój dobytek i pojechała z naszą pracownicą szukać w mieście mieszkania. Następnego dnia podpisała akt notarialny. Pomogliśmy jej jeszcze się umeblować i w dwa dni sprawa była zamknięta.

Macie jakieś życzenia na te drugie urodziny?

PB: Więcej świadomych klientów. (śmiech)

Rozmawiała: Martyna Siudak, obraz: Arek Stankiewicz

* Grupa CDF (Centrum Doradztwa Finansowego i Nieruchomości) oferuje kompleksowe usługi w zakresie doradztwa rozwiązań finansowych i formalnych, związanych z pozyskaniem kredytów mieszkaniowych, a także pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.

Centrum Doradztwa Finansowego i Nieruchomości Grupa CDF

Olsztyn, ul. Mazurska 12/18

Tel.: 89 527 78 13

www: grupacdf.pl  FB: facebook/grupacdf/