W kosmetologii i medycynie estetycznej gust ma istotne znaczenie. Zarówno ten usługodawcy jak i usługobiorcy. Jak zatem rozwiązać spór o dobry gust? Czy wynika on z odgórnie założonych reguł? Czy istnieje definicja dobrego gustu w kosmetyce, jaki ma być gabinet „w dobrym guście”, a jaka jego szefowa – pyta Katarzyna Bołądź.*

Często słyszymy, że o gustach się nie dyskutuje. Jednak obserwując istniejące trendy estetyczne, można się pokusić nie tyle o charakterystykę dobrego gustu, co o analizę zależności mogących wpływać na definicję dobrego gustu. Wiadomo, że to cecha indywidualna, że to zdolność do oceny walorów estetycznych z pewną wrażliwością na dotychczasowe doświadczenia. Naukowcy jednak próbują udowodnić, że gust to cecha genetyczna i możemy ją „mieć we krwi”. To geny mogą determinować nasze odczucie piękna czy brzydoty.

Wrażliwość estetyczna może być zależna od rodzaju naszej osobowości. Klient ekstrawertyczny, impulsywny będzie oczekiwał zabiegów dających wyraźne widoczne dla nich zmiany. Introwertyk natomiast skupi się na naturalnie przepływających barwach i nienachalnych zmianach na twarzy, z dążeniem do zdrowej i naturalnej skóry. I tak też osobowość właścicielki salonu może wpływać na jego wnętrze, charakter, a nawet zakres i rodzaj usług.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Doświadczenie zawodowe kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej ma istotny wpływ na jego zawodowy gust. Przebywając z ludźmi o szerokich horyzontach, bywając w urządzonych ze smakiem wnętrzach, uczestnicząc w wydarzeniach naukowych możemy być pewni, że nasz gust zawodowy nie ucierpi, a wręcz wzbogaci się. Dzieląc się doświadczeniami z ludźmi podobnymi do nas, wymieniając poglądy i inspirując się nawzajem, możemy kształtować gusta estetyczne wyższej jakości.

A czy dobry gust jest istotny w kosmetyce? Zdecydowanie tak. Bez względu na tolerancję różnorodności naszych doświadczeń, genów i wychowania, w naszej branży podstawą jest wrażliwość na piękno. Bez wyczucia estetyki wszystko to długo nie zadziała.

 

Tekst: Katarzyna Bołądź

Obraz: Piotr Ratuszyński

Katarzyna Bołądź

założycielka gabinetów Chimera Derm w Olsztynie, kosmetolog z 30-letnim doświadczeniem w branży beauty, specjalistka żywienia i dietetyki oraz do spraw promocji zdrowia, ekspertka mikroodżywiania, autorka publikacji w pismach branżowych, wykładowca Collegium Cosmeticum, prelegentka konferencji naukowych i branżowych, była wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kosmetologii.

Chimera derm 

Olsztyn, ul. Kopernika 14, tel. 89 535 92 42

Instytut36 

Olsztyn, ul. Kopernika 36/1, tel. 89 652 14 98