Czy słodki smak dziecko odkryje w naturalnych, obfitujących w witaminy owocach i warzywach? A może w nafaszerowanych chemią i konserwantami słodyczach? Wybór w dużej mierze zależy od rodziców.

Dzieciństwo zazwyczaj jest najbardziej beztroskim, ale również najważniejszym okresem naszego życia. Wtedy to zachodzi najintensywniejszy rozwój, zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym.

W dzisiejszych czasach obserwujemy dramatyczny przyrost liczby dzieci z nadwagą i otyłością. Co więcej, badania dowodzą, że niejednokrotnie takie dzieci są niedożywiane jakościowo. Coraz częściej obserwuje się już w tak młodym wieku występowanie zaburzeń w układzie sercowo-naczyniowym czy problemy z ciśnieniem krwi, nie wspominając o próchnicy. Plagą staje się także cukrzyca typu II. A za wszystko to w głównej mierze odpowiada dieta bogata w cukry proste, glutaminian sodu, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze nasycone, w tym zwłaszcza izomery trans oraz cała długa lista związków, w którą „bogata” jest żywność przetworzona. Niestety to ta właśnie żywność jest najłatwiej dostępna w marketach i to po nią najczęściej sięgamy. Troszcząc się o nasze pociechy, powinniśmy jak najszybciej wzbogacić ich żywienie w jedzenie pyszne, a przede wszystkim zdrowe.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują diety zbilansowanej, dostarczającej wszystkich mikro- i makroelementów oraz pełnej gamy witamin, które można przyswoić tylko i wyłącznie przez mądre żywienie. W tym czasie również zaczynają kształtować się nawyki i zwyczaje żywieniowe, dlatego tak ważne jest, aby od wczesnego dzieciństwa uczyć dzieciaki prawidłowego odżywiania. Właśnie wtedy, przy odpowiednim dopingu rodziców, dziecko zaczyna kształtować swoje preferencje smakowe. A to, czy smak słodki odkryje w pysznych, naturalnych, obfitujących w witaminy owocach i warzywach, czy też w przetworzonych i nafaszerowanych chemią i konserwantami słodyczach, zależy w dużej mierze od rodziców i opiekunów.

Najzdrowsza żywność to żywność naturalna. Pamiętaj: to, co zjesz dziś, wpłynie na to, jak będziesz wyglądał jutro.

Np. skóra ma zdolność odbudowy w ciągu 28 dni, a odbudowuje się ze składników pobieranych z organizmu, zatem jej stan będzie taki, jaka jest zawartość twojego talerza. Słuszne jest zatem powiedzenie: „jesteś tym, co jesz”.

Im młodszy organizm, tym większej puli witamin potrzebuje do prawidłowego rozwoju, dlatego tak ważne jest, aby zacząć prawidłowo żywić nasze pociechy.

Zdrowe żywienie wcale nie musi być nudne. Dzieci, jak zresztą większość z nas, najpierw jedzą oczami, a dopiero później sięgają (lub nie) po jakiś posiłek. Warto, aby żywienie było różnorodne, kolorowe i przez to zachęcające do jedzenia. W ten sposób dziecko chętniej sięgnie nawet po warzywa i owoce. Dlatego często spotykamy się na warsztatach w szkołach, gdzie pokazujemy, jak łatwo można przygotować pyszne i zdrowe posiłki, które zachwycą nasze dzieci.

Waniliowe pancakes z malinami i syropem klonowym
Potrzebujemy: pół szklanki maki pszennej pełnoziarnistej, pół szklanki otrąb orkiszowych, dwie kopiaste łyżki mąki żytniej, dwa serki wiejskie (odsączyć śmietankę), cztery jajka, dwa białka, cztery łyżki roztopionego, ostudzonego masła, dwie laski wanilii albo naturalnej esencji waniliowej, szczyptę soli, syrop klonowy, maliny, mięta
Wykonujemy: do miski wsypać mąkę i otręby, dodać twarożek (odsączyć płyn), sól, jaja, masło i wanilię. Wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę, połączyć z pozostałymi składnikami; masa powinna być gęsta, nie płynna. Smażymy bez tłuszczu na patelni. Po zdrowym usmażeniu wykładamy na talerz, polewamy syropem klonowym, układamy miętę i maliny. Smacznego!