Bez rozpamiętywania, bez planowania, za to z mocnym naciskiem na obecną sytuację na świecie. Takie jest kino, które zaprezentuje szósta edycja WAMA Film Festival. Hasło przewodnie: teraźniejszość.

Niedojrzała fascynacja fundamentalizmem w najnowszym filmie braci Dardenne „Młody Ahmed” czy rozgrywki włoskiej mafii w „Zdrajcy” Marco Bellocchio. To jedne z ośmiu filmów, które wezmą udział w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych podczas WAMA Film Festival. WAMA Against Gravity – dokumentalna sekcja pozakonkursowa, zaprezentuje trzy filmy prezentujące ważne zjawiska społeczne, stawiające pytania o kondycję naszej cywilizacji. Choćby „Antropocen: epoka człowieka” realizowany przez cztery lata, który pokazuje narastającą ingerencję człowieka w planetę, jej naturalne zasoby.

– Świat wrze, kryzys klimatyczny pogłębia się, podziały między społeczeństwami narastają – zauważa Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMA Film Festival. – To wszystko znajduje odzwierciedlenie w sztuce filmowej, która jest lustrem zjawisk społecznych, gospodarczych i wielu innych. Zajmujemy się rozpamiętywaniem historii, martwimy o daleką przyszłość. Tymczasem umyka nam to, co dzieje się tu i teraz. Stąd hasło „teraźniejszość”, które patronuje tegorocznej edycji WAMA. Kino, twórcy mówią do nas z ekranu: zatrzymajmy się, rozejrzyjmy, opamiętajmy.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Konkurs Filmów Krótkich, na który twórcy z polskich szkół filmowych zgłosili rekordową liczbę 120 tytułów, zaprezentuje 17 filmów krótkometrażowych. Wśród nich zdobywca Złotego Lajkonika na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym – „Mój kraj jest taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego. Twórca bez komentarza dokumentuje uczestników Marszu Niepodległości.

– Młodzi twórcy sięgają głównie po uniwersalne tematy bieżące z jakimi stykają się na co dzień, są niezależnymi od komercyjnych uwarunkowań filmowego świata obserwatorami rzeczywistości – tłumaczy dyrektor WAMA. – W trudnej selekcji filmów konkursowych kierujemy się tym, aby film był nie tylko dobrze zrobiony, ale też atrakcyjny dla widza.


Podczas WAMA odbędą się trzy cykle warsztatowe przeznaczone dla początkujących w sztuce filmowej i profesjonalistów. Podczas Polsko-Ukraińskich Warsztatów Krytyki Filmowej uczestnicy zrealizują krótkometrażowe video-recenzje i video-eseje dotyczące filmów prezentowanych na festiwalu. Program Filmowej Edukacji Historycznej „Polska Odzyskana” dofinansowany przez MON, adresowany jest do początkujących montażystów. Rozwiną umiejętności w procesie postprodukcji filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. Wielokulturowość oraz unikalna historia Warmii i Mazur to temat ECHOES – Exploring the Cultural Heritage Origins of European Societies. W trakcie warsztatów młodzież z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi stworzy krótkometrażowe reportaże filmowe i fotograficzne na podstawie wątków, relacji świadków historii regionu.

– Festiwal WAMA jest rozpoznawalną w Polsce marką, o czym świadczy ilość zgłaszanych filmów, rosnąca liczba uczestników – tłumaczy Maciej Dominiak, producent WAMA. – Dołączają do nas ludzie, którzy są nie tylko wielbicielami festiwalu, ale chcą go tworzyć razem z nami. W tym roku wspólnie z Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie po raz pierwszy organizujemy INTERFILMLAB 3.0 – wykłady i panele dla profesjonalistów, młodych ludzi z pewnym doświadczeniem w sztuce filmowej. Wśród prelegentów m.in. Izabela Kiszka-Hoflik czy Krzysztof Michałowski.

Ubiegłoroczna WAMA przyciągnęła ponad cztery tys. widzów, 300 gości, w tym 150 zagranicznych uczestników warsztatów oraz programów edukacji filmowej. Jest jednym z dziewięciu polskich festiwali filmowych na którym wręczane są nominacje do prestiżowych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. W tym roku na czele jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych zasiądzie scenarzysta Jarosław Sokół, a pracami jury Konkursu Filmów Krótkich pokieruje Łukasz Grzegorzek. Oceniać filmy będą także m.in. producentki Anna Wydra, Olga Bieniek, aktorka Ewa Wencel. Podczas pofestiwalowej gali 12 października wystąpi Czesław Mozil z programem „Spowiedź emigranta”.

Tekst: Beata Waś

info: wamafestival.pl

13.10.2018 Olsztyn . Ceremonia finałowa WaMa Film Festival 2018 . Fot. Przemysław Skrzydło