O naturalnych produktach i syntezie różnych tradycji kulinarnych, które łączą się w doskonałe smaki. Czyli o kuchni warmińsko-mazurskiej słów kilka.
 
Pasjonujemy się zdrową żywnością pochodzącą z tego, co daje matka natura. A Warmia i Mazury to jeden z najpiękniejszych zakątków przyrodniczych Polski, obfitujący w bogactwo naturalnych produktów. Kraina jezior i lasów. Tradycyjna kuchnia składa się więc w sporej części z darów natury: ryb, grzybów, owoców leśnych, jak również z dziczyzny.
 
Dziedzictwo kulinarne jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. W związku z tym kuchnia naszego regionu bazuje również na daniach z ryb, jagodach i borówkach. Podstawą dań mazurskich są czysto ekologiczne produkty wiejskie – warzywa, jaja, nabiał i wyśmienite kacze mięso. Dzikie ptactwo było niegdyś często jadane na Warmii i Mazurach. Dzisiaj mięso kaczek jest doceniane niemalże na każdym konkursie kuchni regionalnej. Nic dziwnego, kaczka, obok gęsiny, uważana jest za najszlachetniejszy rodzaj drobiu. Gości na naszych stołach zazwyczaj z okazji wyjątkowych uroczystości rodzinnych.
 
Eatfit24.pl, jako firma pasjonująca się zdrową żywnością, szuka tego, co niepowtarzalne, pyszne i oryginalne.
 
Warmia i Mazury, ze względu na swoją różnorodność i specyficzność produktów żywnościowych, wyróżniają się spośród innych regionów. Serwujemy jedyną w swoim rodzaju kaczkę w wydaniu domowym. Pieczoną w całości, podaną z jabłkami pachnącymi majerankiem i pieczonymi, ziołowymi ziemniakami. Jednak kaczka to nie jest sposób na szybkie danie. Nie znosi pośpiechu i jest prawdziwym kulinarnym wyzwaniem. Mięso wymaga starannej obróbki, a sekret dobrej kaczki tkwi w sposobie pieczenia – ma być soczysta i krucha zarazem. Dopiero wówczas mamy rarytas na świątecznym stole.
 
Kaczka według eatfit24.pl
 
Przygotować: kaczkę około 2/3 kg, sól, czarny pieprz, majeranek, zioła prowansalskie, sześć średniej wielkości jabłek, 2-3 gałązki natki pietruszki, sos żurawinowy, czosnek.
 
Przyrządzić: kaczkę dokładnie sprawiamy, opłukujemy i osuszamy. Odcinamy skrzydełka i zbędny tłuszcz. Mięso dobrze nacieramy solą i świeżo zmielonym pieprzem oraz majerankiem. Przekładamy do formy, polewamy masłem lub oliwą i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy około godziny, a w czasie pieczenia wielokrotnie polewamy wytworzonym sosem.
Myjemy ziemniaki (nie obieramy) i kroimy na ćwiartki. Myjemy jabłka i pozostawiamy w całości nie obierając skórki, oprószamy majerankiem. Ziemniaki przekładamy do miski lub formy porcelanowej. Przyprawiamy ziołami i solą, polewamy oliwą
z oliwek. Pieczemy około 40 min. Na 15 minut przed końcem pieczenia kaczki obkładamy ją jabłkami i pieczemy do zarumienienia się owoców.
 
I podać: Z piekarnika wyjmujemy miękką i rumianą potrawę. Kroimy na porcje, układamy na półmisku i posypujemy natką pietruszki. Dookoła obkładamy jabłkami i podajemy z pieczonymi ziemniaczkami w ziołach.
Smacznego