Dla zdrowia, portfela i środowiska. Dofinansowanie na nowe źródło ciepła i termomodernizację domu to oszczędność dla domowego budżetu i ulga dla planety. Jak zdobyć dotację? Doradcy OZE biorą to na siebie.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy, smog spowija miasta, a w mediach pojawiają się rankingi „gdzie oddycha się najgorzej”. W Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem umiera rocznie 45 tys. osób. Mimo rosnącej świadomości jak emisja pyłów i gazów pochodzących m.in. z palenia w starych domowych piecach wpływa na stan zdrowia i klimatu, wciąż jest dużo do zrobienia. Rządowy program „Czyste powietrze” to wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Umożliwia instalację ekologicznego źródła ciepła i wysoką efektywność energetyczną, a tym samym pomaga chronić środowisko i zwiększyć domowy budżet. Dotacji i pożyczek udzielają oddziały Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Polska jest czarną plamą na mapie Europy w kwestii jakości powietrza, dlatego program jest traktowany priorytetowo przez rząd i Unię Europejską – tłumaczy Marcin Bąkowski, doradca ds. OZE. – Procedury są upraszczane, aby jak najwięcej osób zachęcić do sięgnięcia po pulę 103 mld zł. To środki na dotacje o które można ubiegać się do 2029 roku.

W budynkach nowo budowanych sprawa jest prosta – każdy ma prawo ubiegać się o dotację. W przypadku modernizacji już istniejącej kotłowni trzeba wykazać, że źródło ciepła jest przestarzałe i kwalifikuje się do udziału w programie. W zależności od dochodu ustalanego na podstawie zeznania PIT, można uzyskać od 15 do 90 proc. dofinansowania na wymianę starych pieców, które zastępują nowoczesne certyfikowane systemy grzewcze. Dotacja obejmuje również m.in. wymianę okien i drzwi, ocieplenie ścian, instalację wentylacji czy wymianę systemu grzewczego. Wsparcie na montaż instalacji fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej i kolektorów słonecznych do ogrzewania wody przyznawane jest w formie niskooprocentowanej pożyczki (2,7 proc.). Inwestycję tego typu można odpisać od podatku. 

– Propozycję najbardziej korzystnego systemu dla budynku wypracowujemy podczas audytu energetycznego, biorącego pod uwagę m.in. konstrukcję i stan techniczny – tłumaczy doradca. – Bierzemy na siebie także wypełnienie wniosku, realizację inwestycji i rozliczenie jej. Klienci nie ponoszą za to żadnych opłat. Sami też szukamy dla nich certyfikowanych systemów w korzystnych cenach, oszczędzając czas na weryfikację rynkowych ofert, które muszą spełnić kryteria projektu.

Kwota dotacji, o którą można się ubiegać w ramach inwestycji to od 7 do 53 tys. zł, a dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki.

Program „Czyste powietrze” przewiduje wymianę systemów grzewczych w czterech mln polskich domów. Od momentu złożenia wniosku WFOŚiGW ma 90 dni na odpowiedź, a okres realizacji inwestycji wynosi do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy. Czasem udaje się zakończyć ją nawet w ciągu miesiąca od wydania decyzji przez urząd. Dofinansowanie na fotowoltaikę oferują także dwa nowe programy rządowe. „Agroenergia” to wsparcie na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko prowadzonych działalności rolniczych na terenie do 300 ha. Można ubiegać się o zwrot do 40 proc. inwestycji. A program „Mój prąd” skierowany jest do małych i średnich gospodarstw domowych, które mogą otrzymać zwrot do 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż pięć tys. zł.

– W Polsce wciąż pokutuje myślenie, że nie ma nic za darmo, a procedury zniechęcają do sięgania po dotacje – przyznaje Marcin Bąkowski. – Dlatego warto oddać wszystkie formalności w ręce doradców. Organizujemy spotkania z mieszkańcami w gminach, staramy się dotrzeć z programami do osób ze środowisk wiejskich, rolników. W ich przypadku inwestycja w fotowoltaikę nie tylko na domach, ale też budynkach gospodarczych czy fermach, zwraca się w szybkim tempie. Warmia i Mazury mają etykietkę zielonych płuc Polski. Nowoczesne systemy grzewcze to jeden ze sposobów, żeby jej nie stracić.

Tekst: Beata Waś, obraz: Michał Bartoszewicz, ©Faber14/Shuterstock.com

www.4-eco.pl 

biuro.olsztyn@4-eco.pl  

Ekspert: Marcin Bąkowski 

tel. 797 517 194 

marcin.bakowski@4-eco.pl