O nowoczesnej technologii wybielania zębów rozmawiamy z Martą Hablutzel, higienistką stomatologiczną w klinice Alfa Dental.

MADE IN: Chciałabym wybielić zęby, bo zależy mi na przywróceniu im blasku.

Marta Hablutzel: Tak, to główny powód, dla którego klienci się na niego decydują. Ale warto też wiedzieć, że zabieg nie tylko przywraca zębom dawny wygląd, lecz również wzmacnia ich szkliwo i niweluje nadwrażliwość.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Do zabiegu trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

Wybielanie powinno być poprzedzone badaniem lekarskim – pacjent musi mieć zdrowe zęby oraz wykonany zabieg higienizacji, czyli profesjonalnego oczyszczania z osadu i kamienia. W naszej klinice robimy to przy pomocy najnowszej piaskarki EMS. Zastosowanie podgrzewanej wody i specjalnego piasku sprawia, że proces czyszczenia jest wręcz przyjemny, nawet dla osób z nadwrażliwością zębów.

Na jaki efekt mogę liczyć po zabiegu wybielania?

Rezultat jest uzależniony przede wszystkim od naturalnego koloru zębów. Można go ustalić na podstawie kolornika Vita, prezentującego przekrój odcieni od B (najjaśniejsze), przez A, D do C (najciemniejsze). Każdy z nich ma jeszcze swoje stopniowanie od 1 do 4. Zęby o odcieniu C i D trudniej się wybielają, co nie znaczy, że nie można uzyskać jaśniejszego koloru.

Dodam przy okazji, że efekt słynnego uśmiechu hollywoodzkiego ze śnieżnobiałym uzębieniem to nie zasługa wybielania, a nałożenia koron lub licówek. A ponieważ takie odcienie nie wyglądają naturalnie, to w stomatologii się od nich odchodzi. Obecnie dominuje trend wzorowania się na naturze.

Jak wygląda sam proces wybielania?

Korzystamy z nowoczesnej metody PREVDENT. W przeciwieństwie do innych, ta zawiera też proces remineralizacji, czyli odbudowy szkliwa, co przekłada się właśnie na pozbycie się nadwrażliwości. Jest to możliwe dzięki połączeniu preparatu do wybielania – nadtlenku wodoru, z substancją syntetyczną naturalnego składnika szkliwa – nano-Hydroksyapatytem.

W samym procesie najpierw aplikuje się na zęby preparat usuwający głębokie przebarwienia, których nie udało się oczyścić  podczas higienizacji, a następnie właściwy czynnik w formie aktywnej piany. Po 10 minutach pod specjalną lampą, sesja kończy się.

Metoda PREVDENT zakłada maksymalnie 10 takich sesji, ale zadowalający efekt uzyskuje się już po sześciu, a zwykle po ośmiu. Wszystkie realizowane są podczas jednej wizyty i trwa to do dwóch godzin. Efekt jest natychmiastowy.

Na jak długo?

Standardowo na 2–3 lata. Czasem potrzebny jest tzw. zabieg przypominający, który można wykonać najwcześniej po roku. Ale kluczowa dla utrzymania efektu jest odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim bardzo ważne są pierwsze trzy dni po zabiegu, w trakcie których powinno się stosować „białą dietę”, czyli nie spożywać produktów barwiących: herbata, kawa, cola, czerwone wino, sos sojowy, jagody czy buraki oraz zrezygnować z palenia tytoniu. Zresztą palacze nie mogą spodziewać się oszałamiających efektów, chyba że zabieg ma być dla nich motywacją do zerwania z nałogiem.

Z kolei efekt długofalowy też jest uzależniony od tego, jak dbamy o higienę jamy ustnej. Zalecamy stosowanie past o niskim współczynniku RDA (poniżej 40), płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Oprócz tego co pół roku powinno się powtarzać higienizację.

Są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Muszą odmówić go sobie kobiety w ciąży i karmiące, osoby poniżej 18. roku życia, które nie mają jeszcze do końca ukształtowanego szkliwa, noszące aparat ortodontyczny, ciężko chore, np. na choroby nowotworowe, ze złym stanem jamy ustnej (mające ubytki próchnicowe, nieszczelne wypełnienia, stany zapalne, choroby przyzębia). Przeszkodą jest również duża liczbę koron i wypełnień, ponieważ preparat ich… nie wybieli.

Rozmawiała: Marta Antos, obraz: Archiwum Alfa Dental,
© PalatovskyStudio / Shutterstock.com

Klinika Alfa Dental

Olsztyn, ul. Iwaszkiewicza 22A/1

tel. 508 424 525, 508 222 122

www.alfadental.pro