Talentu i Wyobraźni wystarcza im, ABY obdzielać innych. Dlatego podjęli Się Roli Nauczycieli–mistrzów. Na wystawie w Galerii EL w Elblągu pokażą, za co podziwiają Ich uczniowie.

Co może przyciągnąć uczniów do małej podmiejskiej szkoły? Luźna atmosfera i możliwość zaznaczenia swojej osobowości. Fakt, że talent jest tu równie ważny, jak wiedza z przedmiotów ogólnych. Ale przede wszystkim nietuzinkowi nauczyciele. Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym pod Elblągiem powstało osiem lat temu na miejscu technikum rolniczego, które zamknięto z braku chętnych. Pomysł zaskoczył.

– Choć Elbląg nie ma tradycji kształcenia plastycznego, wybitnych twórców tu nie brakuje – zapewnia Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego. – Zaprosiliśmy ich do pracy z uzdolnioną plastycznie młodzieżą, dzielenia się swoją wiedzą i talentem. Wypełniliśmy lukę na elbląskim rynku edukacyjnym. I był to strzał w dziesiątkę. Bo kierunek szkoły wbrew pozorom nie jest oderwany od rzeczywistości, a warunki do nauki i tworzenia mamy tu wyjątkowe.

Mimo krótkiej historii, dorobek szkoły jest imponujący. Uczestniczy w prestiżowych przeglądach, konkursach, wymianach międzynarodowych, zaprasza na warsztaty i zajęcia wybitnych artystów, m.in. z zaprzyjaźnionej gdańskiej ASP. Lista nagród i wyróżnień zdobytych przez młodych twórców i ich mistrzów jest długa.

Dlatego i jedni, i drudzy, co kilka miesięcy dzielą się ze światem tym, co stworzyli w pracowniach. 19 marca (godz. 18) dzieła z dziedziny malarstwa, grafiki, projektowania, rzeźby, fotografii i multimediów, pedagodzy z Gronowa pokażą w „Laboratorium” elbląskiej Galerii EL, obejmującej szkołę Honorowym Patronatem.
Będzie to druga prezentacja twórczości nauczycieli w Galerii EL, łącząca prace z kilku dziedzin.- Stały kontakt z rzemiosłem sprawia, że mogą być dla swoich wychowanków wiarygodni – podkreśla Krystyna Brinkiewicz. – To ważne, bo w szkołach tego typu, mimo niespotykanej zażyłości i familijnej atmosfery, najlepiej sprawdza się relacja mentorska uczeń-mistrz.

Tekst: Beata Waś, Praca: Kinga Kosacz