Dzień dobry

Czy męstwo ma też damską odmianę? Jeśli tak, to jak zatem określić waleczność kobiety? Kobiecość mamy już przecież zarezerwowaną dla atrakcyjności, ponętności i wdzięku. Czy kobiety silne to siłaczki? Synonim siłaczki to sportsmenka. A sportsmenka uwielbia rywalizację. Czyli jest bojowa i ma nieustraszone serce.

Nie doczekacie się odpowiedzi na pierwsze postawione pytanie. Odnosząc się do męstwa jako śmiałego postępowania, nie będziemy identyfikować płci. Niezłomność, zimna krew, pewność siebie, bojowość, brawura i przebojowość, które ją cechują, są przecież dla każdego.

Dwa duże wywiady z naszego wydania rozdzieliliśmy pomiędzy dwie waleczne postacie. Jakże różne, a jednocześnie z iloma wspólnymi cechami. Rycerstwo i męstwo można wymienić pewnie jednym tchem. Co roku fascynujemy się odtwarzanymi z rozmachem inscenizacjami Bitwy pod Grunwaldem, ale dopiero zaglądając za kulisy prawdziwych walk rycerskich, uświadomiliśmy sobie, że to nie jest jakieś okładanie się dla zabawy pod publikę. Cios młotem w hełm Marcin Waszkielis porównał do nagłego zgaszenia światła. Szacunku dla tej wycieńczającej pasji nabraliśmy tym większego, im dłużej tkwiliśmy w zbroi, pozując do edytorialowego zdjęcia. To, że było gorąco w blachach, to nic. Gracja i sprawność poruszania się w tym żelastwie porównywalna jest dla nas jedynie z zepsutym i niesprawnym robotem odstawionym gdzieś na zapleczu magazynu z gadżetami do filmów science fiction. Tylko od zaledwie półgodzinnego siedzenia w zbroi byliśmy wyczerpani. Oni w tym walczą do upadłego.

Portret niepoddającego się sportowca próbowaliśmy też naszkicować podczas wywiadu z kobietą biznesu Elżbietą Lendo. Z jaką dyscypliną olimpijską porównać jej dynamizm? Od lat wiemy, że na pewno jest fighterem, mimo iż jej dziewczęcy wizerunek pilnie tego strzeże. Wierzymy, że rozmowa z nią to niezły drogowskaz i trening dla innych ambitnych i przedsiębiorczych osób. Wierzymy też, że cała siła, ale i słabość tkwią w głowie. Co zresztą potwierdziła też nasza ikona piłki kopanej. Sylwester Czereszewski przypomniał przy okazji mundialu wielką rolę psychiki na polu walki. Jak sobie z nią radzą wielcy piłkarze? Może czymś was zaskoczy.

I na koniec – jeśli obok siebie macie jakiegoś preppersa, to trzymajcie się blisko. To rycerze na czarną godzinę. Też szykują się na wielkie starcie, choć wszyscy byśmy chcieli, by swoich przygotowań nigdy nie musieli konfrontować z rzeczywistością. Ale warto nauczyć się od nich paru nawyków.

Podziękowania dla Pawła Bukowskiego z Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej za pomoc w zrealizowaniu sesji na dziedzińcu nidzickiego
zamku, który od 6 do 7 lipca stanie się areną zmagań rycerzy.