To droga do poznania uroków tej pięknej krainy, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Spotkajmy się na Szlaku Świętej Warmii. 

Wiosna ma to do siebie, że proporcjonalnie do ilości słońca, zaczynamy odczuwać wewnętrzny imperatyw do ruszenia z kanapy i wyjścia w świat. Świat czegoś nowego, co do tej pory spowijały mgły chłodu i szaro-burości. Z odwagą i wiarą wyruszamy więc na podbój nowych obszarów. A żeby ta nagła przemiana nie okazała się szokiem dla rozleniwionego organizmu, zaczynamy od własnego podwórka, które (o dziwo!) wciąż kryje wiele równie ciekawych, co niezbadanych miejsc. Kierunek wyznacza Szlak Świętej Warmii, co niech nie będzie zmyłką, bo jest to trasa tyleż pielgrzymkowa, co i turystyczna.

Wyprawę rozpoczynamy w Bałdach – niewielkiej, oddalonej o 30 minut jazdy od Olsztyna wsi w gminie Purda. Tu znajdują się symboliczne Wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następne są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu. Na wszystkich 16 przystankach odnajdziemy znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym i historycznym, nie brakuje też legend i barwnych ciekawostek.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

 – Warmia jest piękną krainą historyczno-geograficzną, którą wyróżnia wyjątkowe dziedzictwo kulturalne i walory przyrodnicze. Znana jest z przydrożnych kapliczek, których jest tu ponad cztery tysiące. Mamy lasy pełne dzikiej zwierzyny oraz rezerwaty czystych jezior i rzek. To u nas, na Warmii, większość swojego życia, bo ponad 40 lat, spędził Mikołaj Kopernik. To właśnie Warmię wybierał w młodości jako miejsce odpoczynku i rekreacji papież Jan Paweł II, co po latach wspominał z rozrzewnieniem i wdzięcznością, nazywając tę ziemię Świętą Warmią. To doskonałe miejsce dla tych, którzy uciekają od tłoku i zgiełku wielkich miast – przekonuje Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Tym bardziej, że na malowniczej trasie Szlaku Świętej Warmii można korzystać z ciekawej oferty agroturystycznej i skosztować regionalnej kuchni. A zacząć najlepiej jest od strony internetowej szlakswietejwarmii.pl, którą przygotował Powiat Olsztyński. Zawarte na niej materiały filmowe, mapa i audiobook poprowadzą krok po kroku.

 

Tekst: Magdalena Bujewicz-Mydlak, obraz: © cobalt88, © adamk78, © eurotravel, © krzysztofg, © krzysztofg, © grzejan / Depositphotos.com